EuroCC 2 projekt
Národné kompetenčné centrum pre HPC
Národné superpočítačové centrum reprezentuje Slovensko v európskom projekte EuroCC vďaka ktorému na Slovensku vzniklo Národné kompetenčné centrum pre vysokovýkonné počítanie (NCC pre HPC). NCC pre HPC poskytuje podporu a prístup k pokročilým výpočtovým zdrojom, ktoré sú nevyhnutné pre výskum a inováciu v mnohých oblastiach.
Projekt EuroCC je iniciatíva, ktorá spája 33 národných kompetenčných centier pre HPC z celej Európy. Cieľom je zjednotiť a koordinovať aktivity v oblasti HPC, podporovať vznik partnerstiev a riešiť spoločné problémy. Národné superpočítačové centrum v rámci Slovenska poskytuje klientom prístup k cenným informáciám, ktoré sú výsledkom mapovania poskytovateľov a spotrebiteľov HPC riešení. Tieto informácie sú kľúčové pre efektívne využívanie HPC technológií.
NCC tiež poskytuje strojový čas a softvérové nástroje cez HPC Lab, čo umožňuje klientom vykonávať náročné výpočtové úlohy. Tím expertov je pripravený konzultovať a poskytovať podporu pri implementácii HPC technológií, návrhu pilotných projektov, alebo migrácii existujúcich riešení. Národné kompetenčné centrum pre HPC tiež sprostredkuje spoluprácu medzi akademickou sférou, štátnym a súkromným sektorom a poskytuje kontakty na zahraničné kompetenčné centrá, čím zvyšuje medzinárodnú spoluprácu a výmenu znalostí.
Projekt Superheroes 4 Science 2
Superhrdinovia vedy
Národné superpočítačové centrum je tiež zapojené do projektu Superheroes 4 Science, ktorý má za cieľ predstaviť mladým generáciám význam a potenciál vysokovýkonného počítania (High-Performance Computing, HPC). Tento projekt sa zameriava na vytváranie interaktívnych vzdelávacích materiálov, ktoré oboznamujú mladých ľudí s HPC, ako aj s novovznikajúcimi oblasťami umelej inteligencie a kvantovej výpočtovej techniky.
Superpočítače sú kľúčové pre riešenie zložitých vedeckých a technických problémov, a projekt Superheroes 4 Science chce zvýšiť povedomie o týchto technológiách a ich aplikáciách. Projekt je spolufinancovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska prostredníctvom vyšehradských grantov z Medzinárodného vyšehradského fondu, ktorý podporuje regionálnu spoluprácu v strednej Európe.
Národné superpočítačové centrum tak prispieva k rozvoju vedomostí a zručností novej generácie v oblasti HPC, čím podporuje budúci technologický pokrok a inovácie v regióne. NSCC sa aktívne podieľa na tvorbe vzdelávacích materiálov, ktoré sú zamerané na mladú generáciu. Interaktívne vzdelávacie materiály sú navrhnuté tak, aby boli prístupné a zábavné, čím sa zvyšuje šanca, že zaujmú širšie publikum. Tento prístup pomáha budovať základ pre budúcu generáciu odborníkov, ktorí budú schopní využívať superpočítače na riešenie zložitých problémov a posúvať hranice technologických možností.